
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 26.16 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 3.3 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 2.45 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 60 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Input capacitance | 15 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.55 V |
| Sampling Rate | 2 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 24 mW |
| Resolution | 8 bit |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 48 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.75 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.3 V, 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$12.81411
Ext.Price$12.81411
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.81411 | $12.81411 |
| 10 | $11.92898 | $119.28980 |
| 25 | $11.10499 | $277.62475 |
| 50 | $10.33792 | $516.89600 |
| 100 | $9.62383 | $962.38300 |
| 300 | $8.95907 | $2687.72100 |
| 500 | $8.34030 | $4170.15000 |
